AKP, baroların bölünmesi teklifini Meclis’e sundu

AKP, baroların bölünmesi teklifini Meclis’e sundu..Düne kadar hiç bir çalışmaları yoktu..Olmayan çalışmayı meclise sunmuş AKPliler..Hep mantık aynı hiç bir şey olmasada, birşeyler oldu...Zamanları bunlarla geçiyor...Böl parçala yinede ele geçiremessin...Bugün size çanak tutan TBB başkanı koltuğu kaptırınca kalacak bedava otel bulacakmı? İzleyip göreceğiz dışardan bir göz olarak... 

Haberi yazımın devamında okuyabilirsiniz...

AKP Grup Başkanvekili Cah. Özkan, Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi. Cah. Özkan, **An itibarı ile kanun teklifini Meclis'e sunmuş bulunuyoruz** dedi.

Cah.Özkan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

- Bu düzenlemeyi neden yaptık, neden Meclis gündemine getirdik? Öncelikle baroların anayasada ve yasadaki görevleri dikkate alındığında bu ihtiyaçları karşılayamadıklarını tespit ettik. İkinci olarak özellikle son 20 yılda hızla artan avukat sayısı ve özellikle İstanbul-Ankara-İzmir'de avukatların yoğunlaşması baro ile meslek üyeleri arasında rabıtanın kopmasına neden olmuştur.

Bu kanunun 1960'da yürürlüğe girdiği tarihte 10 bin olan avukat sayısı 130 binleri aşmış durumdadır. Artan avukat sayısı İstanbul'da 50 bini, Ankara'da 20 bini, İzmir'de 10 bini zorlamaktadır.

TBB yönetiminin yüzde 20 oyla belirlenmesi demokratik yapıya uymuyor. Barolarla ilgili düzenleme yapmak şart olmuştu.

28 maddeden oluşan kanun teklifini TBMM'ye sunduk.

Üye sayısı 5 binden fazla olan illerde birden fazla baro olabilecek.

2 bin avukat sayısına ulaşıldığında yeni bir baro oluşturulabilecek.

Her baro Barolar Birliği'nde 3 delege ve 1 başkanla temsil edilecek.

Geçen haftadaki sayfa görünümleri

Popüler Yayınlar