Glukoz Nedir, Glukoz Kaç Olmalı, Glukoz Düşüklüğü Nedenleri

Vucudumuzda bir düşen bir yükselen bir olaydır glukoz...Hep merak ederdim ne nedir diye sizin için araştırdım ve derledim..Umarım Glukoz,Glukoz Yüksekliği Nedenleri,Glukoz Düşüklüğü Nedenleri, Glukoz Nedir, Glukoz Kaç Olmalı, yazımı beginir ve aradığınız cevabı yazımda bulursunuz.. 

1. soru: Glukoz Nedir?

 İnsan beslenmesinin temelini karbonhidratlar, yağlar ve proteinler oluşturur..Bu üç ana büyük besin kaynaklarımız oluştururlar.. Glukoz başlı başına karbonhidratlar olarak açıklanabilir. Karbonhidrat Yunancada anlamı tatlı anlamına gelir.Vucudumuzun her şeyini sağlıklı bir biçimde devam etmeside sağlar Karbondiratt barındıran ürünlere ,patates, yemişler, unlu besinler, pirinç, meyvelerde bol bol vardır.. Karbonhidrat barındıran yiyecekler sindirim yolunda geçerken farklı harekelerle parçanarak vucutda glukoza dönüşür... Glukoz bağırsaklardan emilip kana karışmaktadır. Bundan ötürü kan şekeri şeklinde de isimlendirilir. kan ile taşınan glukoz, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere daha kompleks karbonhidratlara dönüştürülüp kaslarda ve karaciğerde depolanır. 

 2.) Glukoz Kaç Olmalı? 

 Glukoz normal aralıkları sağlamak vücudun sağnlıklı çalışması için oldukça önemlidir. Şeker hastası olan kişilerin glukoz seviyelerine başlı başına dikkat etmeleri gerekir. Yiyeceklerden önce sağlıklı bir kişinin glukoz oranı 90-130 miligram şeklindedir. Yemaklerde iki saat sonra bu, 180 mg / dL’den az olmalıdır. 

 3.)Glukoz Düşüklüğü Nedenleri 

 Glukoz düşüklüğü yani hipoglisemi; öğün atlama, uzun süreli aç kalma, türlü ilaçlar, çok aşırı fiziksel aktivite, kalp böbrek ve karaciğer yetmezlikleri, aşırı miktarda insülin üretimine neden olan pankreas tümörleri, alkol zehirlenmesi, aşırı yorgunluk gibi pek çok nedene bağlı şekilde oluşabilir. Fakat acil servislere başvuran hipoglisemi vakalarının yüzde seksen kadarı şeker hastalığından kaynaklı olduğu belirtilmektedir. İnisülin başta olmak üzere şeker hastalarının ilaçları yanlış kullanımı hipoglisemiye neden olabilir. 

 4.)Glukoz Yüksekliği Nedenleri 

 Glukoz Yüksekliği diyabet yani şeker hastalığıdır. Yeterince tedavi almayan şeker hastalarının kan glukozu devamlı yüksek seyretmektedir. Şeker hastalığının yanı sıra aşırı derecede strese maruz kalmak, böbrek hastalıkları, pankreas kanserleri, türlü hormonal rahatsızlıklar gibi durumlar hiperglisemiye sebep olan nedenlerden bazılarıdır.''

Geçen haftadaki sayfa görünümleri

Popüler Yayınlar